Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Wskaźnik Pearla: co to jest i czemu może służyć?

Antykoncepcja i wiedza na jej temat są niezbędne każdemu, bez wyjątku: zarówno tym, którzy w danej chwili nie planują dziecka, jak i tym, którzy to robią. Niektóre szczepienia, procedury, metody leczenia mogą negatywnie wpłynąć na ciążę, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, za pomocą jakich środków można odłożyć ciążę w czasie i zaplanować ją na odpowiedni etap życia. Do oceny skuteczności antykoncepcji wykorzystuje się indeks Pearla: jest to wskaźnik liczby ciąż na 100 kobiet rocznie przy zastosowaniu dowolnej metody antykoncepcji.

Metody antykoncepcji stosowane do obliczania wskaźnika Pearl’a

 1. Prezerwatywa jest jednym z najczęstszych środków antykoncepcyjnych. Indeks Pearla przy prawidłowym stosowaniu tej metody antykoncepcji wynosi 5-12. Zaletą używania prezerwatyw jest ochrona przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy są ogólnodostępne, łatwe w użyciu, różnorodny asortyment pomaga rozwiązać wiele problemów, także tych z alergią na lateks – możesz użyć opcji bez lateksu.
 2. Stosunek przerywany to jedna z najbardziej kontrowersyjnych metod zapobiegania ciąży. Coraz więcej specjalistów w ogóle nie uznaje jej za metodę antykoncepcji, ponieważ wskaźnik Pearla 19-22 prawie odpowiada liczbie ciąż u planujących ją kobiet. Wśród wad metody należy wymienić brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także czynniki fizjologiczne wyjaśniające niską skuteczność (wczesny wytrysk, brak kontroli nad wytryskiem, czy późna reakcja na zbliżający się orgazm u mężczyzny) .
 3. Środki hormonalne mają najwyższy stopień ochrony przed niechcianymi ciążami. Przy prawidłowym stosowaniu wskaźnik Pearla wynosi 0,1-0,3 ciąż na rok na 100 kobiet. Wadą metody jest brak ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.
 4. Metoda kalendarzowa – metoda naturalnej antykoncepcji o niskiej skuteczności, oparta na wyliczeniu „dni bezpiecznych”. Indeks Pearla – 0,4 – 24. Ta fluktuacja wynika z faktu, że niewielka liczba kobiet ma stabilny regularny cykl menstruacyjny, dla większości wahania początku owulacji zależą od dużej liczby czynników, których nie można brać pod uwagę. Dodatkową wadą jest brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 5. Antykoncepcja doraźna to metoda antykoncepcji po stosunku w przypadku pęknięcia prezerwatywy lub w innych okolicznościach. Indeks Pearla z zażytą na czas pigułką lub instalacją spirali wynosi 2,4 ciąż rocznie na 100 kobiet.
 6. Wkładka domaciczna jest jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży u kobiet w wieku rozrodczym. Tłumaczy się to łatwością użytkowania – spirala może funkcjonować przez wiele lat, indeks Pearla wynosi 1. Wśród minusów jest zwiększone ryzyko niechcianej ciąży, jeśli urządzenie wypadnie niepostrzeżenie i nie ma ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 7. Środki plemnikobójcze – wskaźnik Pearla 25-30. Pomimo łatwości użycia i pewnej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jest to wyjątkowo nieskuteczny sposób ochrony przed niechcianymi ciążami.
 8. Sterylizacja i wazektomia to drugie po abstynencji najskuteczniejsze metody, z wskaźnikami Pearla odpowiednio 0,15 i 0,4, co tłumaczy się rzadkimi przypadkami przywrócenia drożności rurek i powrózka nasiennego. Metoda idealna dla osób, które zrealizowały lub zdecydowały się na swoje plany reprodukcyjne. Z zalet – wysoka skuteczność, ochrona przed niektórymi chorobami nowotworowymi (rak jajnika), libido, orgazm są zachowane, nie ma wpływu na tło hormonalne. Wadami metod są niska odwracalność i ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Istnieje wiele metod zapobiegania. Każdy może wybrać odpowiednią dla siebie. W razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą i znajdź idealną antykoncepcję dla siebie.

Zapisz się na wizytę

  Może Cię zainteresować

  © 2024 Centrum medyczne Kraków — «Twój Lekarz w Krakówie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies