Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Test Tolerancji Glukozy: Jak Przebiega I Jak Się Przygotować

Глюкозотолерантный тест: как проходит и как подготовиться

Każda kobieta ciężarna powinna wykonać test tolerancji glukozy w celu wykrycia cukrzycy ciążowej między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jest to prosta, niedroga i skuteczna metoda diagnozowania zaburzeń metabolizmu glukozy (cukru) w organizmie kobiety w ciąży. Pomaga zidentyfikować problem w odpowiednim czasie i rozpocząć leczenie.

Badanie wykonuje się na czczo, krew pobierana jest z żyły trzy razy. Po pierwszym pobraniu krwi konieczne jest wypicie roztworu przez 5 minut (75 gramów glukozy rozcieńczonej w wodzie), a następnie godzinę i dwie później bada się zawartość glukozy we krwi żylnej. Ważne jest, aby podczas oczekiwania na wielokrotne pobieranie krwi spędzić w spoczynku, siedząc. Nie możesz chodzić, spacerować czy angażować się w inne aktywne działania – może to wpłynąć na wynik. Cukrzycę ciążową rozpoznaje się gdy chociażby jeden ze wskaźników jest podwyższony.

Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie do badania – tylko głód w ciągu 8-14 godzin wcześniej. Nie ma potrzeby zmiany diety, wykluczenia jakichkolwiek produktów przed testem. Ważne jest również, aby wiedzieć, że TTG nie zastępuje podstawowego badania stężenia glukozy na czczo i badania hemoglobiny glikowanej.

Rozpoznanie cukrzycy podczas ciąży jest ważne w celu zapobiegania:

  • makrosomii płodu – nadmiernej masie płodu – grozi to urazami matki i dziecka, dystocją barkową;
  • wewnątrzmacicznej śmierci płodu;
  • stanu przedrzucawkowego;
  • wielowodziu;
  • policytemii (czerwienicy) u płodu.

Z reguły w cukrzycy ciążowej wystarczające jest przestrzeganie diety, aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi – insulina jest rzadko potrzebna. Wystarczy zmienić dietę i znajdować się pod stałą kontrolą endokrynologa.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Kraków — «Twój Lekarz w Krakówie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies