Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Nebulizatory

Небулайзеры

Używają ich teraz wszyscy w każdej sytuacji, gdy są potrzebne i gdy nie są. Szczególnie pediatrzy lubią polecać nebulizatory dzieciom w każdym wieku. Ale absolutnie nie każdy musi je kupować.

Czym są nebulizatory

Nebulizator to urządzenie do tworzenia aerozolu z cieczy, która może zostać dostarczona do dolnych dróg oddechowych. Takim sposobem można podać hormony, antybiotyki lub leki rozszerzające oskrzela. Nebulizatory są przydatne w chorobach takich jak astma, krup, rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydoza. Nie jest konieczne rutynowe używanie nebulizatora z każdą infekcją wirusową dróg oddechowych. Oczywiście nie wyrządzi krzywdy, ale korzyści są wyjątkowo przesadzone.

W leczeniu ostrych infekcji wirusowych dróg oddechowych nebulizatory stosuje się do inhalacji z solą fizjologiczną, wodą morską lub kompozycją farmaceutyczną. Głównym sposobem leczenia, w tym zapalenia oskrzeli i zapalenia oskrzelików, jest wystarczające nawilżanie powietrza i pilnowanie picia wody w celu szybkiej detoksykacji i powrotu do zdrowia. Oznacza to, że o wiele ważniejsze i bardziej poprawne jest poprawienie jakości powietrza w domu: kup nawilżacz, często sprzątaj na mokro, a także pij dużo wody, herbat, napojów owocowych. Co więcej, nie wszystkie dzieci uwielbiają nebulizator i mogą wytrzymać procedurę oddychania przez 3-5 minut, która jest potrzebna do uzyskania efektu.

Co można, a czego nie można wlać do nebulizatora

Niezwykle ważne jest, aby wspomnieć, że do nebulizatora można wlać tylko leki zakupione w aptece i nadające się do tej procedury. W żadnym wypadku stosowanie olejków eterycznych nie jest dopuszczalne – po prostu zatykają małe oskrzela, co może prowadzić do zaostrzenia choroby. Różne napary i roztwory ziołowe są również niepożądane, ponieważ mogą powodować ciężkie i nieprzewidywalne reakcje alergiczne. Wody mineralnej również nie można użyć: po pierwsze: nie jest przeznaczona do inhalacji i nie jest jałowa, po drugie: zawiera dwutlenek węgla, który może pogorszyć oddychanie w przypadku poważnych patologii, a po trzecie: niektóre marki zawierają w swoim składzie kwas metakrzemowy, który nie jest wydalany z płuc i jest w nich odkładany.

Jeśli kupiłeś nebulizator, używaj go mądrze i zgodnie z jego przeznaczeniem, a jeśli dopiero myślisz o zakupie, to pomyśl jeszcze raz, czy naprawdę konieczne jest wydawanie pieniędzy na to urządzenie w twoim przypadku?

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Kraków — «Twój Lekarz w Krakówie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies