Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Leczenie chorób skóry

Dermatozy, choroby skóry, zwane również chorobami dermatologicznymi, obejmują szeroki zakres chorób, które objawiają się patologicznymi zmianami skóry, przydatków skóry lub widocznych błon śluzowych. Leczenie chorób skóry to proces mający na celu wyeliminowanie tych zmian i przywrócenie zdrowia skórze.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do schorzeń skóry.

Niektóre z nich mogą wynikać z czynników zewnętrznych, np.

 • promieniowanie ultrafioletowe;
 • urazy
 • zakażenia,
 • kontakt z substancjami drażniącymi i alergenami.

Inne przyczyny mogą być związane z czynnikami wewnętrznymi, np.

 • zaburzenia układu odpornościowego;
 • zmiany hormonalne;
 • predyspozycje genetyczne;
 • zaburzenia metaboliczne.

Choroby skóry często mogą być spowodowane połączeniem kilku czynników, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych.

Istnieje wiele chorób skóry, które mogą objawiać się różnymi nieprawidłowymi przekształceniami skóry, jej przydatków i błon śluzowych. Do najczęściej spotykanych należą: kontaktowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łojotok, łuszczyca, zmiany liszajowate, jęczmień oczny, pokrzywka, grzybica paznokci, trądzik i inne. Każda z chorób ma swoje charakterystyczne objawy i przyczyny, dlatego w celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia należy koniecznie skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą.

Różne przyczyny powodują różne objawy na skórze, niektóre z nich swędzenie i wysypki. Podłoże chorób skóry może być różnorodne, a możliwe przyczyny to między innymi świerzb, łuszczyca, różne formy zapalenia skóry, w tym alergie, kontaktowe, łojotokowe oraz infekcje wirusowe, takie jak opryszczka.

Innymi różnymi przyczynami mogą być różne choroby skóry, w tym bolesne wysypki ropne, które często towarzyszą takim chorobom skóry jak piodermia. Chorobę tę wywołują bakterie takie jak paciorkowce i gronkowce.

Niektóre choroby skóry mogą powodować nadmierne łuszczenie się skóry, takie jak łuszczyca lub łojotok. Proces zapalny w gruczołach łojowych znany jest jako trądzik i stan ten może powodować znaczny dyskomfort pacjenta.

Terapia chorób skóry

W leczeniu chorób skóry stosuje się wiele metod. W niektórych przypadkach wystarczające może być dostosowanie diety lub zmniejszenie poziomu stresu. Jeśli jednak problem jest złożony, lekarz może zalecić kompleksowe badanie w celu ustalenia dokładnej przyczyny dolegliwości. Ponieważ objawy chorób skóry mogą być podobne, należy udać się do wykwalifikowanego specjalisty, który postawi właściwą diagnozę.

Ważne jest, aby unikać leczenia lub stosowania leków na problematycznych obszarach skóry przed wizytą u dermatologa, ponieważ może to wpłynąć na diagnozę. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza przy pierwszych oznakach choroby skóry.

Poznaj koszt

Zapisz się na wizytę

  Może Cię zainteresować

  © 2024 Centrum medyczne Kraków — «Twój Lekarz w Krakówie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies