Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Choroba wieńcowa serca

Choroba wieńcowa serca to grupa przewlekłych lub ostrych schorzeń spowodowanych upośledzeniem przepływu krwi tętniczej do mięśnia sercowego.

W diagnozie stosuje się kilka strategii w zależności od przepływu krwi i rokowania choroby.

  1. Monitorowanie EKG, przeprowadzenie wywiadu oraz wykonanie badań stosuje się u pacjentów z łagodnym stopniem zaawansowania. Następnie wprowadzana jest terapia farmakologiczna.
  2. U pacjentów z wyraźnymi objawami lub szybkim postępem choroby stosuje się testy obciążeniowe, echokardiografię wysiłkową, codzienne monitorowanie EKG i AZS, izotopowe obrazowanie mięśnia sercowego, MRI serca. Wprowadzanie dalszego leczenia zależy od wyników badań.
  3. U chorych z wyraźnymi objawami, pogarszającym się stanem zdrowia, wczesną progresją niewydolności serca po zawale serca, u osób młodych należy jak najszybciej przejść do diagnostyki inwazyjnej – angiografii wieńcowej, aortografia. Podczas zabiegu zakładane są stenty i stymulatory serca.

Istnieją trzy możliwości leczenia choroby wieńcowej: terapia lekami, interwencje wieńcowe i pomostowanie aortokoronarne. Decyzję o leczeniu podejmuje lekarz w oparciu o kształt, nasilenie patologii oraz możliwość przeprowadzenia operacji na danym pacjencie.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Kraków — «Twój Lekarz w Krakówie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies