Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Badanie ostrości słuchu

Określenie ostrości słuchu jest ważnym etapem w diagnostyce chorób uszu. W tym celu stosuje się metody subiektywne i obiektywne. Metody subiektywne opierają się na odczuciach pacjenta, natomiast metody obiektywne są od niego niezależne. Dokładna diagnoza wymaga co najmniej dwóch testów, które ujawniają podobne wyniki. Istnieje test, w którym zdrowe ucho jest w stanie odróżnić szept z odległości do 6 metrów. Test ten jest często stosowany przez otolaryngologów, aby rozpocząć określanie ostrości słuchu pacjenta.

Diagnoza i określenie ostrości słuchu

Podczas diagnozowania problemów z uszami i określania ostrości słuchu lekarze często stosują testy tunelowe. Testy te oceniają kostne przewodzenie dźwięku, które może być zaburzone przez procesy zapalne w uchu środkowym i wewnętrznym. Testy wykonywane są przy użyciu specjalnych widełek stroikowych, które lekarz trzyma w różnych miejscach głowy.

Lekarze mogą również stosować testy instrumentalne, takie jak audiometria tonalna i audiometria mowy, aby określić ostrość słuchu i wykryć problemy ze słuchem. Testy te pomagają ocenić zdolność pacjenta do słyszenia i rozumienia mowy przy różnych poziomach ciśnienia akustycznego.

Audiometria tonowa

Badanie to, zwane audiometrią tonalną, wykonuje się najczęściej w celu określenia ostrości słuchu. Podczas zabiegu pacjent znajduje się w dźwiękoszczelnej kabinie, a do słuchawek doprowadzane są dźwięki o różnych częstotliwościach, od wysokich do niskich.

Wyniki audiometrii tonalnej mogą wskazywać na różne rodzaje ubytków słuchu, np.

  • Przewodowe, spowodowane zmianami w uchu zewnętrznym lub środkowym;
  • sensoryczne, związane z patologią ucha wewnętrznego;
  • mieszany, z oznakami zarówno przewodzeniowego, jak i odbiorczego ubytku słuchu.

Audiometria mowy

Audiometria mowy to badanie, które oprócz określenia poziomu słuchu, ocenia również zdolność osoby do rozumienia słów. Badanie to przeprowadzane jest w dźwiękoszczelnej kabinie, podobnie jak audiometria tonalna, jednak zamiast dźwięków tonalnych pacjent proszony jest o wysłuchanie słów.

Tympanometria jest obiektywnym badaniem służącym do oceny funkcji układu słuchowego. Polega na pomiarze wrażliwości błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Do ucha wprowadza się sondę, która za pomocą pompy powietrznej wywołuje zmianę ciśnienia w jamie ucha środkowego. Sonda połączona jest z generatorem dźwięku i mikrofonem, który odbiera sygnał odbity od błony bębenkowej, po czym przewód słuchowy zamykany jest korkiem. Dane są przesyłane do tympanometru w celu analizy.

Badanie ABR jest specjalistycznym testem diagnostycznym, który ocenia funkcję drogi słuchowej aż do poziomu pnia mózgu. Podczas wykonywania testu sygnały dźwiękowe przesyłane są przez słuchawki, a czułe elektrody umieszczone na głowie

pacjenta rejestrują potencjały słuchowe w odpowiedzi na bodźce dźwiękowe. Test ABR może być stosowany do badania progu słuchowego u dorosłych i noworodków.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Kraków — «Twój Lekarz w Krakówie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies