Rozpoczął się nowy rok szkolny, który zarówno uczniom, jak i rodzicom, przyniesie wiele trudności.
Wśród nich – szkolny stres. Stres to normalna reakcja organizmu na okoliczności. W naszym życiu, wszyscy od czasu do czasu doświadczamy stresu, tak samo dzieci-uczniowie. Zła ocena, kłótnia z przyjaciółmi, test, sprawdzian. Ale są chwile, kiedy stres może przekształcić się w przewlekłą chorobę. Psychologowie identyfikują kilka etapów, w których należy zwracać szczególną uwagę na stan dziecka: początek edukacji szkolnej, przyjęcie do szkoły średniej i uzyskanie matury.
Pierwsza klasa: nowy zespół, nowe warunki, szkolne zasady i zmiany w codziennej rutynie – wszystko to może negatywnie wpłynąć na stan psychoemocjonalny dziecka. Rodzice powinni przygotować przyszłego ucznia – jeszcze latem zmienić plan dnia dziecka, a w razie potrzeby powrócić do snu w ciągu dnia.
Okres adaptacji trwa zwykle 1-2 miesiące. Jeśli dziecko niechętnie idzie rano do szkoły, ale wraca w normalnym lub nawet lepszym nastroju, nie należy się martwić, ale jeśli dziecko narzeka na gorączkę, bóle brzucha, jest stale przygnębione, płacze – to powód do szukania pomocy.
Dzieci często mają do czynienia z zastraszaniem i znęcaniem się nad nimi przez rówieśników – większość takich sytuacji jest od razu rozpoznawana i zatrzymywana przez nauczycieli, ale rodzice nie powinni tracić czujności- muszą uporać się z problemem. Być może dziecko ma problemy z socjalizacją i może być potrzebna pomoc psychologa.
Przyjęcie do liceum – zamiast znajomych nauczycieli pojawiają się nowi, zmienia się grafik zajęć. Często w tym czasie następuje spadek wyników w nauce. Psychologowie zalecają dać dziecku czas przez pół roku lub rok. Zwykle, gdy dziecko dostosowuje się, jego wyniki w nauce podnoszą się do poprzedniego poziomu. Zwróć uwagę na problemy z nauczycielami. Pamiętaj, że zawsze obie strony są winne konfliktu. Porozmawiaj na czas z dzieckiem i wychowawcami.
Matura to trudny egzamin wymagany do uzyskania świadectwa dojrzałości i przyjęcia na studia. Egzamin jest główną przyczyną stresu w tym okresie, a szczyt osiąga w przeddzień egzaminu. Relacje z rówieśnikami potęgują stres – często mądrzejsze dzieci stają się wyrzutkami, są wyśmiewane. W tym czasie ważne jest zorganizowanie planu snu i odpoczynku, monitorowanie odżywiania i aktywności fizycznej, w przypadku problemów z komunikacją pomoże konsultacja psychologa.
Frustracja i niepokój w szkole są nieuniknione. To ważny etap dorastania i formowania swojej osobowości. Usuń z leksykonu stwierdzenia o lenistwie, braku zainteresowania nauką i dezorganizacji. Wspieraj swoje dziecko, nie wywieraj na niego presji swoimi oczekiwaniami. Zdecyduj, co jest ważniejsze: stopnie czy szczęście? Bądź uważny i nie przegap momentu, w którym będziecie potrzebować pomocy specjalisty.
© 2024 Centrum medyczne Kraków — «Twój Lekarz w Krakówie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies