Wyrośla adenoidalne to przerost lub powiększenie migdałków nosowo-gardłowych, które utrudniają oddychanie i wpływają na inne funkcje organizmu. Najczęściej rozwijają się u dzieci w wieku od 3 do 10 lat, natomiast u dorosłych zmniejszają się lub całkowicie zanikają.
Symptomy i objawy zależą od stopnia powiększenia ciała migdałowatego – od drobnych po poważne powikłania.
– niedotlenienie mózgu, które prowadzi do opóźnienia rozwoju umysłowego i fizycznego;
– deformacja klatki piersiowej;
– zmiana kształtu twarzy i czaszki.
Rozpoznaniem przerostu migdałka nosowo-gardłowego zajmuje się otolaryngolog. Przeprowadza oględziny, badanie palpacyjne, rinoskopię, faryngoskopię, audiometrię. Dodatkowo zalecane są: endoskopia, RTG, diagnostyka laboratoryjna.
Leczenie choroby uzależnione jest od stopnia przerostu i objawów, wieku oraz stanu zdrowia dziecka. Wielkość samych migdałków nie ma większego znaczenia.
Około 5% dzieci zetknie się w życiu z migdałkami, dlatego ważne jest, aby poddawać się regularnym badaniom profilaktycznym. Szczególnie dla dzieci skłonnych do częstych przeziębień może to być pierwszy dzwonek. Jeśli dziecko oddycha z otwartymi ustami lub często cierpi na katar, skonsultuj się z otolaryngologiem lub pediatrą. Terminowe leczenie pomoże uniknąć powikłań i operacji.
© 2024 Centrum medyczne Kraków — «Twój Lekarz w Krakówie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies