Ta witamina to grupa aktywnych substancji biologicznych, które są wytwarzane w skórze i dostają się do organizmu wraz z pożywieniem.
W tej chwili udowodniono związek między niedoborem witaminy D a rozwojem różnych chorób – złośliwych nowotworów jelita, cukrzycy typu 2, otyłości, osteoporozy, chorób układu krążenia.
Trwają aktywne prace naukowe, których wyniki wskazują na możliwe skutki niedoboru witaminy D i rozwój chorób, takich jak demencja starcza, choroba Alzheimera, choroby autoimmunologiczne i zaburzenia depresyjne.
Witamina D jest syntetyzowana w skórze przez promienie ultrafioletowe, ale nawet ludzie mieszkający w regionach, w których jest dużo słonecznych dni, mają jej niedobory.
Niedobór witaminy D rozwija się powoli, a większość ludzi kojarzy swój stan z lenistwem lub nadmiernym zmęczeniem.
Określenie niedoboru witaminy D można przeprowadzić, wykonując badanie krwi na zawartość metabolitu kalcyferolu. Zwykle jest to 30-60 ng / ml. Jeśli wartość jest poniżej 30 ng / ml, należy przystąpić do pilnego uzupełnienia niedoboru, czego nie można zrobić za pomocą dawek profilaktycznych. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem i opracować plan stopniowego nasycania organizmu witaminą.
© 2024 Centrum medyczne Kraków — «Twój Lekarz w Krakówie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies