Zapalenie gruczołu krokowego – choroba zapalna gruczołu krokowego, jest ostra i przewlekła. Średni wiek wystąpienia choroby wynosi 25-30 lat, częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem.
Zapalenie gruczołu krokowego może mieć charakter zakaźny i niezakaźny. Bakterie dostają się do gruczołu krokowego ze sfery moczowej, jelit, a także w wyniku infekcji przenoszonych drogą płciową.
Objawy zapalenia gruczołu krokowego zależą od tego, czy jest ostre, czy przewlekłe, a także od metod leczenia. Często podczas samoleczenia obraz kliniczny jest wymazywany pomimo aktywnego procesu zapalnego. Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego objawia się dyskomfortem i bólem podczas długiego siedzenia, poczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza, zaburzeniami erekcji pomimo silnego pobudzenia.
Konsekwencje nieleczonego zapalenia gruczołu krokowego: łagodny rozrost gruczołu krokowego, niepłodność, zmniejszona funkcja erekcji, tworzenie torbieli, przewlekły zespół bólowy, rak prostaty.
Urolog diagnozuje zapalenie gruczołu krokowego. W tym celu przeprowadza się wywiad, badanie z badaniem odbytnicy (palpacją) gruczołu krokowego, badanie zewnętrzne i ocenę stanu zewnętrznych narządów płciowych.
Diagnostyka laboratoryjna i instrumentalna:
Po diagnozie pacjent poddaje się leczeniu. Główną metodą leczenia jest antybiotykoterapia, która jest wybierana na podstawie wykonanego posiewu i zidentyfikowanego patogenu. Terapia jest długotrwała – około 4-6 tygodni, w przypadku przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego – dłużej. W ciężkich przypadkach może być konieczna hospitalizacja i dożylne podawanie antybiotyków.
Dodatkowo przepisywane są leki ułatwiające odpływ moczu – leki przeciwskurczowe, w ciężkich przypadkach może być konieczna terapia hormonalna, leki zmniejszające przekrwienie, a także środki zwiotczające mięśnie w celu złagodzenia napięcia pęcherza i zwieraczy. Fizjoterapia i leczenie miejscowe są szeroko stosowane: podawanie leków do cewki moczowej, masaż prostaty (palec i sprzęt), fala uderzeniowa, terapia magnetyczna, elektroforeza itp.
Powrót do zdrowia zależy od stadium i czasu trwania choroby, jej przyczyny, a także kompleksowości terapii. Pacjenci muszą dostosować się do długiego procesu leczenia, aby uzyskać wynik.
KLINIKA ul. Mogilska 65 Zadzwoń Godziny pracy Poniedziałek - piątek: 8:00 – 21:00 |
© 2025 Centrum medyczne Kraków — «Twój Lekarz w Krakówie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies