To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Wszakże bez względu na to, jak zdrowy i aktywny jest mały człowiek, każdy powinien regularnie odwiedzać lekarza: na szczepienia, profilaktycznie.
Najważniejsze to pamiętać, że każde dziecko jest niezależną osobą, więc w żadnym wypadku nie używaj manipulacji i prób targowania się (na przykład, jeśli nie pójdziesz do lekarza – ukarzę cię, będziesz odpychać lekarza – dadzą ci zastrzyk, jeśli nie chcesz – rozetną ci żołądek). Spróbuj wyjaśnić dziecku, dokąd i dlaczego się wybieracie. Uzbrój się w argumenty i zachowaj spokój. Co powiedzieć dziecku przed pójściem do lekarza?
Powiedz dziecku, jakich lekarzy i dlaczego odwiedzacie. Postaraj się podać jak najwięcej szczegółów, odpowiedz na wszystkie pytania dziecka. Pomyśl, co może być interesujące podczas wizyty – być może dziecko ma jakieś zainteresowania, gry, ulubione bajki – spróbuj znaleźć analogie.
W żadnym wypadku nie oszukuj: „To nie będzie bolało!” Podważa to zaufanie do Ciebie jako rodzica i rodzi lęk przed przyszłymi wizytami u lekarza. Wyjaśnienia typu „To będzie bolało, ale nie na długo. Będzie to nieprzyjemne, ale sobie z tym poradzisz. Będziemy musieli wytrzymać! ” – nawet jeśli zdenerwują dziecko, to jest to lepsze niż oszustwo.
Postaraj się zrobić wszystko, aby dziecko w tej sytuacji czuło się jak najbardziej komfortowo – weź nową grę, poświęć czas na zapoznanie się z nią, włącz nową kreskówkę. Postaraj się zepchnąć negatywne i nieprzyjemne chwile na drugie miejsce. Możesz znaleźć towarzystwo dla swojego dziecka do zabawy, poczytać ciekawą książkę, powymyślać ciekawe historie.
W gabinecie specjalisty pamiętaj, że bez względu na to, jak dobrze przygotujecie się do wizyty, dziecko może stracić kontrolę nad emocjami i zachowywać się nieprzewidywalnie. Nie karć dziecka, nie podnoś głosu. Bądź spokojny i pewny, że Twoje opanowanie emocjonalne jest najlepszym wsparciem w trudnej sytuacji. Słuchaj lekarza – jego doświadczenie może pomóc w nawiązaniu kontaktu.
Po wyjściu z gabinetu pozwól dziecku przeżyć wszystkie uczucia. Krytykę i niezadowolenie zostaw dla siebie. O wiele bardziej poprawne jest wyrażanie dumy z zachowania dziecka i nagradzanie go.
© 2024 Centrum medyczne Kraków — «Twój Lekarz w Krakówie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies